top of page

Yeşil Bina Kavramı: Sertifikalandırma BREEAM/LEED

Güncelleme tarihi: 22 Ağu 2022

Bir önceki yazımda bir yapının yeşil bina olarak tanımlanabilmesi için gerekli şartlardan genel anlamda bahsetmiştim, konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına sertifikalardan birer birer bahsetmekte fayda var.


BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method):

İngiltere’de 1990 yılında BRE (Building Research Establishment) tarafından geliştirilerek villa tipi konutlarda uygulanmıştır. Daha sonra kamunun desteğiyle birlikte İngiltere’de tüm konutlarda zorunlu hale gelmiştir. Yurtdışı uygulamalarında sözkonusu ülkenin koşullarına entegre edilerek kullanılabilmektedir.


BREEAM sertifika sisteminde dikkate alınan kriterler; Enerji, Yönetim, Sağlık, Ulaşım, Yenilik, Atıklar, Su, Ekoloji, Kirlilik başlıkları altındadır.


Sertifikalandırma süreci denetçi unvanına sahip kişiler tarafından koordine edilmektedir. Denetçi, projede aktif şekilde yer alarak uygulanan yöntemleri denetleyip rapor etmektedir.


Derecelendirme işlemi ise; %30-44 arası ‘’Geçer’’, %45-54 arası ‘’İyi’’, %55-69 arası ‘’Çok iyi’’, %70-84 arası ‘’Mükemmel’’, %85 ve üzeri ‘’Çok Mükemmel’’ şeklindedir.


LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design):

Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından 1998 yılında geliştirilerek, ilk olarak Amerika’da, uygulanmaya konulmuştur. BREEAM ve benzeri sistemlerden yararlanılarak geliştirilen bu sistem uluslararası anlamda kabul gören sertifika sistemlerinin başında gelmektedir.


Bu sistem Amerika dışındaki ülkeler için de aynı şekilde uygulanabilmektedir. LEED’de kendi içerisinde her kategoriye özgü gereklilikler mevcuttur. Projeye en uygun sertifika derecesinin seçilmesinden sonra, sertifika derecesinin puanına göre işletme kararları belirlenir. Beş farklı değerlendirme mevcuttur. Bunlar; Mevcut Binalar, Ticari İç Mekânlar, Konutlar, Yeni Binalar ve Kapsamlı Renovasyon, Yeni Yerleşke ve Mahalleler şeklindedir.


Her sertifika kendi içerisinde kategorilerden oluşur. Sertifikanın gerektirdiği kategorilerden elde edilen derece, alınacak olan sertifikanın derecesini belirler. Kategoriler; Su Verimliliği, Sürdürülebilir Arsa, Enerji ve Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar, İç Ortam Kalitesi, İnovasyon şeklindedir.


Eğer isterseniz eğitimini alıp sınavlarını geçtikten sonra LEED Green Associate ya da Accredited Professional unvanına sahip olabilirsiniz. İşin operasyonel kısmına geldiğimizde ise LEED’de işlem BREEAM’deki gibi yürümemektedir. Sertifikalandırma aşamaları çevrimiçi sistem ile yürütülmektedir. Proje ile ilgili dokümanlar sisteme yüklendikten sonra dokümanların değerlendirilme işlemi USGBC tarafından yapılır.


LEED’de derecelendirme 110 puan üzerinden yapılır ve elde edilen puana göre sertifikanın derecesi belirlenir.


Derecelendirme; 40–49 arası ‘’Sertifikalı’’, 50–59 arası ‘’Gümüş’’, 60–79 arası ‘’Altın’’, 80 ve üzeri ise ‘’Platin’’ şeklindedir.


52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page