top of page

GAYRİMENKULDE YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Güncelleme tarihi: 22 Ağu 2022

Teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmekte ve hayatımızın her köşesine gittikçe nüfuz etmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ise tabii ki insan yaşamı baya kolaylaşmış ve pratikleşmiştir. Bu bağlamda her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de teknolojik gelişmeler yaşanmıştır. Gelişen teknoloji gayrimenkullerin inşasında, pazarlanmasında ve yönetilmesinde bize kolaylıklar sunarak birçok farklı sistem ortaya çıkarmıştır.

Ortaya çıkan teknolojilerden bazıları şunlardır;

VR Teknolojisi, Hava Aracı Görüntüleri, Yapay zeka ve 5G teknolojisi.

Bu yazımda gayrimenkul sektöründe yapay zeka teknolojisinin kullanım alanlarını inceleyeceğim.


Yapay zeka; üstlerine atanan görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit ederek topladıkları bilgileri kullanarak, kendilerini iyileştirebilen sistemlerdir. Bu teknoloji kısaca, insanın yapabileceği aktivitelerin insan benzeri zeka ile sistemler tarafından yapılmasıdır. Yapay zekanın birçok şekilde kullanılan türü vardır. Karşımıza en çok çıkan türlerinden bazıları ise şunlardır;


· Öneri ve tavsiye motorları

· Sohbet amaçlı kullanılan robotlar

· Akıllı asistanlar


Yapay zeka tabanlı sistemlerin kullanımı, karmaşık olabilecek birçok olayın daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Şirketlerin yapay zekayı daha çok kullanması; zamandan tasarruf etmelerini, müşterilerin tercihlerinin daha doğru analiz edilmesini, rekabet ortamında daha avantajlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır.


Yapay zekanın çalışan insanların yerini almasından ziyade, çalışan insanlarla entegre ederek etkinliğin artırılması amaçlanmalıdır. Yapay zeka teknolojisi ile potansiyel müşteriler saptanabilir, pazarın derinlemesine analizi ile talebin en çok ne olduğuna karar kılınabilir veya bir gayrimenkulün şimdiki ve gelecekteki değeri tahmin edilebilir.


Gayrimenkul sektöründe hizmet veren veya gayrimenkul sektöründe hizmet vermek için iş geliştirmek isteyen kişilerin yapay zeka tabanlı uygulamaları derinlemesine araştırmalı ve bu uygulamaları işletmelerine dahil etmelilerdir.


Gayrimenkul sektörü ile ilişkili bazı yapay zeka uygulamalarını inceleyecek olursak;


Tririga

IBM tarafından geliştirilmiş olan uygulamanın amacı ofis alanlarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Ofis alanlarında bulunan çalışma alanlarının belli bir kısmı yetersiz kullanılmaktadır. Uygulama sayesinde maliyet konusunda büyük tasarruflar edilebilmektedir.


Localize.City

Müşterilerin ev aramada tercihlerini girdikten sonra o tercihler hakkında bilgiler elde eden bir yapay zeka uygulamasıdır. Örnek verecek olursak bir kullanıcı için gün ışığının önemi fazladır. Uygulamada gün ışığının gayrimenkule girişini, hangi yönden girdiğini, ne kadar süre gün ışığı aldığını analiz eder ve kullanıcıya bilgiler sunar.


Apartment Ocean

Gayrimenkul pazarlama şirketlerinin 7/24 hizmet verebilmesini sağlayan bir yapay zeka uygulamasıdır. Uygulamada yer alan robotlar sayesinde müşterilerin sorularına otomatik cevaplar verilebilmektedir. Zamandan tasarruf sağlaması yapmaktadır.


Veros

Gayrimenkullerin doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Gayrimenkullerin değerlerini tahmin etmesinin yanı sıra, aynı zamanda doğal afetlerin gayrimenkullerin değeri üzerindeki etkisini tahmin eder ve analizler oluşturur.


Yapay Zeka Teknolojisinin Olumlu Yanları


Hataları Azaltma:

Yapay zeka teknolojisi, Projeye dahil olan insan hatası riskini minimuma indirir. Projede yapılan bir yanlış veri girişi hemen fark edilmez ise projenin ilerleyen zamanlarda durmasına neden olabilmektedir. Yapay zeka ile bu risk neredeyse 0’a inmektedir çünkü, yapay zeka insanlar gibi yorulmaz ve bir çok önemli detayı gözünden kaçırmamaktadır.


Bütün Gün çalışma

İnsanlar 7/24 saat çalışamamaktadırlar, günün belli bir kısmını uyku ile geçirmeleri gerekmektedirler. Yapay zeka ise bu konuda devreye girerek 24 saat çalışabilmektedir ve bu özellikleri sayesinde kesintisiz bir hizmet olanağı sunmaktadır.


Çok yönlü analitik araçlar

Gelişen yapay zeka teknolojisi ile birçok konudan yardım alabilirsiniz. Bir binanın yapımını, Pazarlanmasına veya yönetilmesine kadar birçok karmaşık ve yoğun veriyi yapay zeka ile iş yükünü azaltarak yönetebilirsiniz.


Yapay zekanın Olumsuz Yanları


İşgücü Kaybı

Yapay zeka ile birçok insanın yapacağı işi yapabilirsiniz. Bu durumda da yapay zekanın insanın yerini alması mümkündür. Birçok sektörde çalışan insanın yeri yapay zeka ile tehdit altındadır.


Yüksek Maliyetler

Yapay zeka yüksek maliyet gerektiren bir sistemdir. İşleri bir hayli kolaylaştırmaya yardımcı olsa da maliyeti azımsanamayacak kadar fazladır. Teknolojinin sürekli gelişmesi mevcut yapay zekanın da güncellenmesine neden olmakta ve pazarı canlı tutmaktadır.

90 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page