top of page

#2022 Tesis Yönetimi Maliyet Trendlerine Küresel Bir Bakış

Güncelleme tarihi: 22 Ağu 2022

Ekonominin en küçük yapı birimi olan haneden tutun iş dünyasına ve finansal liderlere kadar tüm birimler küresel enflasyonist baskıların etkisi altında olduğunun farkındadır. Nüfus artışıyla birlikte değişen yaşam tarzının bir ihtiyacı olarak iş dünyası ve finansal liderler için bu enflasyonist baskıların 2022 ve sonrasında tesis yönetimi maliyetlerini nasıl etkileyeceğini anlamaları gerekmektedir.


EKONOMİK BAKIŞ


Ekonomik görünümün 2022-2023'te Tesis Yönetimi maliyetlerinin artacağı yönünde sinyaller verdiği tartışılıyor. Dış faktörler, tesis yönetiminin maliyetini yeniden şekillendiriyor ve dünya çapında benzer eğilimler ortaya çıkıyor.

Küresel TÜFE % Değişim - Enerji – 2020-2022

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu, Üretici Fiyat Endeksi, OECD Verileri, Mart 2022'ye kadar.

Not: Küresel enerji TÜFE'si, hem ticari kullanımlar hem de kişisel taşımacılık için elektrik, gaz ve diğer yakıtları içerir.


Malzeme maliyetlerinin pandeminin başlangıcından bu yana hızlı artışı, yükselen enerji fiyatları ve bazı emtialara olan talep üreticilerin tedarik ve dağıtım yeteneklerini geride bıraktığı bu perspektif ışığında Tesis Yönetimi (FM) hizmetleri için girdi maliyetlerinin, Tesis Yönetimi (FM) tedarikçilerinin mevcut fiyatlarından daha hızlı yükselmesi 2022'de daha fazla maliyet artışı beklenmesini olası kılmaktadır.


Özellikle yüksek enflasyon göz önüne alındığında güncel sorunların (Asgari ücret, lojistik vb.) giderildiği bir sektör hayalinde bile maliyetlerin hemen düşmesinin muhtemel olmadığı yorumunda bulunmak sanıyorum ki yanlış olmayacaktır. Enflasyonun hızının 2023 yılına kadar yavaşlaması muhtemel değildir.


2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ilişkin yapılan konuşmada, Türkiye ekonomisinin pandemi öncesine döndüğünü ve bunun OECD rakamları ile kanıtladığına dair söylemler yer alsada küresel olarak Ocak 2020'den itibaren ekonominin her alanını etkileyen gelişmelerin yaşandığı tedarik zincirlerinin kırılmasının ve buna bağlı olarak emtia fiyatlarındaki yüksek artışın bütün dünya ekonomilerini etki altına aldığı bir dönemden geçtiğimizi, enerji ve gıda fiyatları ile lojistik ve navlun fiyatlarındaki olağanüstü yükselişlerin, dünya ekonomisinde ciddi fiyat artışlarına neden olduğu, dolayısıyla normalleşme beklenen hatta normalleştiği düşünülen bu çerçevede devam eden sorunların maliyet baskısını bir süre daha sürdüreceği olası gözükmektedir.


CBRE Stratejik Yatırım Danışmanlığı Direktörü Taylor Jacoby ise "(FM)Tesis Yönetimi Maliyet Endeksi"raporunda genel olarak enflasyonun 2024'ün başlarına kadar pandemi öncesi bir norma geri dönmesinin muhtemel olmadığı yorumunda bulunmaktadır. Tesis Yönetimi Maliyet Trendleri bünyesinde saydığımız tüm bu etkenlerin ABD için irdelendiği bu araştırma raporunda yer alan beş öneriyi sizlerle paylaşmak istiyorum;

2023 Mali yılı için erken bütçe planlama girdisi sağlamak. Revize edilmiş beklentileri erkenden belirleyin ve bu bilgileri iş ve finansal karar vericilerle paylaşın.
Tesis çalışanlarını ve satıcılarını çekmek ve elde tutmak için adımlar atın. Bu raporda açıklanan baskılar ücretlerin ve tedarikçi birim maliyetlerinin artmasına neden olurken, aynı zamanda iş sürekliliği ve operasyonlar için önemli olan esnaf pozisyonlarında ciroyu hızlandırma potansiyeline de sahiptir. Artan işgücü maliyetlerini planlayın, ancak aynı zamanda çalışma ortamınıza ve bunun doğrudan ve dolaylı çalışanlarınızı nasıl etkilediğine odaklanın. Tedarikçiniz veya yerel ticaret okullarınız tarafından sunulan çıraklık programlarını destekleyin. Yetenek, memnuniyetle karşılandığı, güvenli ve değerli olduğu yere gidecektir.
Maliyet yönetimi ve potansiyel maliyet indirimi için enerjiyi denkleme dahil edin. Enerji maliyetleri, birçok müşteri için kullanılmayan bir maliyet tasarrufu ve dengeleme alanıdır. Dekarbonizasyon planlaması ile birlikte sağlam bir varlık yönetimi programı, mevcut bina ekipmanlarınızı modernize etmek, yerinde yenilenebilir enerji kaynaklarını tanıtmak ve ısı pompaları gibi yeni teknolojileri uygulamak için fırsatlar sunacaktır. Düzgün bir şekilde uygulandığında, bu denenmiş ve doğru çözümler maliyeti düşürecektir.
İş gücünden tasarruf sağlayan bina teknolojilerini benimseyin
Devam eden tedarik zinciri riskini proaktif olarak yönetin. Satın almayı ve ekipman yapılandırmanızı standartlaştırın. Kritik yedek parçaları ileriye doğru satın alın ve envanteri yönetin. Bağımlılıklarını ve teslimat risklerini anlamak için tedarikçilerinizle bağlantı kurun.
182 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page