Yeşil Bina Kavramı: Sertifikalandırma LivingBuildingChallenge/EDGE/ESTIDAMA-PEARL

Living Building Challenge:

Kanada Yeşil Binalar Derneği ve Amerikan Yeşil Binalar Derneği’nin ortak çalışması sonucu 2006 yılında Uluslararası Yaşayan Gelecek Enstitüsü aracılığıyla oluşturulmuştur.


LEED sertifika sistemiyle arasında büyük farklar bulunmaktadır. Bu sebeple Amerika’da yeni kuşak yeşil bina sertifika sistemi olarak ön görülmektedir.

Sertifika sisteminin üç farklı türü bulunur. Bunlar; Yeni Binalar, Altyapı, Renovasyon ve Mahalledir. Diğer sertifika sistemlerinden farklı olarak ürünler için de sertifika alınabilir.


Sertifika seviyeleri üç çeşittir. Bunlar; Living, Petal ve Net Zero Energy’dir.


EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies):

Uluslararası Finans Kurumu tarafından 2013 yılında oluşturulmuştur. EDGE’in amacı yeşil bina yapımını ve sertifikalandırılmasını hızlı, kolay ve ucuz bir hale getirerek bina stoğunun çoğunluğunu oluşturan ülkelerde yayılmasını sağlamaktır. İzlenilen yöntemler diğer sertifikalara göre oldukça farklıdır.


EDGE, binanın enerji, su ve malzeme kullanımını değerlendirmektedir. Değerlendirme ücretsiz olarak sağlanan çevrimiçi bir yazılım aracılığıyla yapılmaktadır. Ücretsiz ve kolay kullanımı sayesinde proje ekipleri tarafından rahatça kullanılabilir ve diğer sertifikalarda olduğu gibi bir danışmanla çalışılmasına gerek yoktur.


EDGE henüz sadece yeni yapılan konut, otel, ofis, hastane, ticari binaları kapsamaktadır ve tek tip sertifika sistemi mevcuttur. Sadece gelişmekte olan ülkelerde sertifika alınabilir.


Estidama- Pearl:

Anlam olarak Arapça sürdürülebilirlik kelimesinden gelen Estidama, Abu Dabi Bölge Planlama Konseyi tarafından oluşturulan bir sürdürülebilirlik programıdır.


Program; kültürel, sosyal, ekonomik ve çevresel gelişme ile ilgili kriterler barındırmaktadır. Estidama programı kapsamında yeni binalar, mevcut binalar, konutlar ve mahalleler için sertifika sistemi geliştirilmiştir.


LEED ve BREEAM’den esinlenerek yerel şartlara göre tasarlanan sistem, 177 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Sadece önkoşulları yerine getiren binalar 1. Seviye, 60 puan üzeri 2. Seviye, 85 puan üzeri 3. Seviye, 115 puan üzeri 4. Seviye ve 140 puan üzeri 5. Seviyede sertifikalandırılmaktadır.


2010 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde bütün yeni binaların ve konut sitelerinin 1. seviyesinde sertifika alması; hükümet binalarının ise 2. seviyesinde sertifika alması zorunlu tutulmuştur.


Pearl sertifikasının kategori ağırlıkları Orta Doğu bölgesinin şartlarına göre şekillendiği için enerji ve su korunumu ile ilgili krediler diğer sertifikalara oranla daha yüksek bir yüzdeye sahiptir. Sertifikaların yönetimi, uzman sertifikasına sahip kişiler tarafından yapılmaktadır. Sertifika alımı, eğitimler ve hizmetler Estidama’nın internet sitesi üzerinden devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör