Yeşil Bina Kavramı: İlk Bakış

Güncelleme tarihi: 22 Ağu

İnsanoğlunun çevreye verdiği zarar her geçen gün katlanarak artmaktadır. Söz konusu tahribat her alanda olduğu gibi inşaat ve gayrimenkul alanında da her geçen gün artmış ve yaşanılan çevreyi tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Bunun önüne geçmek için ‘’Yeşil Bina’’ kavramı ortaya çıkmıştır.


Yeşil Binaların en önemli özelliği sürdürülebilir olmalarıdır. Yapımı ve yıkımı esnasında çevrede oluşabilecek hasarı minimuma indiren, ömrü boyunca tüketilen kaynakların maksimum verimle harcanmasını sağlayan çevre dostu binalardır.


Peki bir binanın yeşil bina olarak adlandırılabilmesi için neler gereklidir?

Bir binanın yeşil bina olarak adlandırılabilmesi için yeşil bina sertifikasına sahip olması gerekir.

Enerji, su, güneş enerjisi, yenilenebilir kaynaklar ve diğer kaynakların verimli kullanımı. Kirlilik ve atık azaltma önlemleri ve yeniden kullanım ve geri dönüşümün sağlanması, iyi iç ortam hava kalitesi, sürdürülebilir malzemelerin kullanımı, tasarım, inşaat ve işletimde çevrenin dikkate alınması bir binanın yeşil bina olarak tanımlanabilmesi için genel anlamda yeterli olarak görülmektedir.


Daha özel anlamda ise söz konusu sertifikada belirtilen şart ve koşulların sağlanması gerekmektedir. Ayrıca kiralama ve satış işlemlerinde derecelendirme ve sertifikalar değer arttırıcı ve saygınlık kazandırıcı unsur pozisyonundadır.

70 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör