top of page

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ TRENDİ

Türkiye özellikle son iki yıldır konut fiyatlarındaki artış konusunu tartışmakta. Konut fiyatlarındaki artışların tüketiciler tarafından üreticilerin kar maksimizasyonuna odaklandığı gerekçesiyle oluştuğu görüşü yaygınlaşmakta. Fiyatlardaki genel artışın sebeplerine baktığımızda öncelikle arz edilen konut sayısının giderek azalması iken bir diğer yandan maliyetin yani malzeme fiyatlarındaki artışın olduğu kaçınılmaz bir gerçek.


Mayıs ayı TÜİK verileri incelendiğinde bina inşaat maliyetleri son bir yılda yüzde 98 artarken bina dışı maliyetlerdeki artış ise yüzde 113’e dayanmıştır. Bu bağlamda maliyet artışları ile konut fiyatlarındaki artışın başa baş ilerlediğini söylemek doğru olur. Kaldı ki maliyetlerin yüzde sekseninin dolar bazlı olduğu bir sektörde belirli bir süre sonra bu yükü taşıyamayan geliştiricilerin fiyatlara yansıtması kaçınılmazdır.


Özellikle döviz ve altın gibi yatırım araçlarını konut yatırımına çevirmek sektöre ve Türkiye ekonomisine ciddi bir fayda sunacaktır.


Eurostat (AB İstatistik Ofisi) tarafından açıklanan 2021 – 2022 ilk çeyrekler arası ev fiyatları yıllık artış oranına göre Avrupa’da konut fiyatları en çok Türkiye’de artış göstermiştir. Resmi kayıtlara göre kira fiyatlarında ise Türkiye’de aynı dönemde yıllık kira artışı yüzde 15,4 iken Avrupa Birliği’nde yüzde 1,4 oranındadır.Yani kısaca konut fiyatlarını arttırmada asıl konu maliyetlerin sert bir artış yaşamasıdır. Maliyeti etkileyen iki kalem ise malzeme ve işçiliktir. Bu bağlamda bir inceleme yürüttüğümüzde Nisan 2022 verilerine göre inşaat malzemeleri yüzde 134 işçilik maliyeti ise yüzde 44 yükselmiştir.


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page