Kadının Gayrimenkul Sektöründeki Varlığı

İş yerlerinde yaşanan mobbingleri tanışlarınızdan muhakkak duymuşsunuzdur. Yapılan araştırmalar genel olarak gösteriyor ki kadınların her sektörde karşılaştığı en belirgin problem fırsat eşitliğinin yaratılmaması üzerine. Peki sizce neden kadınlar daha az tercih ediliyor? Başarısız oldukları için mi? Yani o zaman bu cevabın çokluğuna göre tüm kurumlardaki kadınlar mı başarısız?


Daha önce de bahsettiğim gibi sektörde yönetici sıfatıyla çalışan kadın yüzdesi yalnızca %4. Bu sayı ne kadar az farkındayız değil mi? Bence bunun en büyük sebebi var olan toplum düzeni. Elbette her kesimi buna göre genelleyemeyiz. Ama bence çok açık bir şekilde sektör fark etmeksizin kadının erkek kadar başarılı olabileceğine inanılmıyor. Bazı kesimlere göre kadın evinde çocuğuna bakmalı, eviyle ailesiyle ilgilenmelidir. Kadının çalışmakla işi olmamalıdır fikri ne yazık ki hala devam etmekte. Bir de kadınların başarılı olabileceğine inananlar var tabii ki. Hepimiz görüyoruz sektör artık oldukça gelişiyor ve bir sürü başarılı kadın ön plana çıkıyor. Onların da aynı zamanda kendilerine yapılmış bir haksızlık varsa susmamaları gerekiyor. Mesai saatleri dışında iş yaptırılması, kıyafet konusunda baskı uygulanması, kadının yaptığı işlerin daha çok sorgulanması, kadın yöneticilerin ikinci planda kalması gibi durumlar geldiğimiz yıl itibariyle artık geride kalmalıdır. Ancak kadının sektördeki varlığının kabul edilmesi ile bu geri kalmış bağnaz fikirler yok olacaktır.


Peki sizce daha fazla kadının başarılarıyla yükseleceği bir ortam yaratmak için sektördeki kurumlara ne gibi bir iş düşüyor? Öncelikle her alanda objektif uygulamalar kadınların iş hayatında yükselmek ve ilerlemek için en önemli istekleridir. Performans değerlendirme sistemlerinin objektif olarak yapılması, erkeğin başarıları nasıl öne çıkarılıyorsa kadının başarılarının da o kadar öne çıkarılması. Sektörde cinsiyeti fark etmeksizin herkese yönelik liderlik eğitimleri verilebilir, kişisel gelişimleri için daha çok fırsat talep edebilirler. Esnek çalışma saatleri sunulabilir. Kadın işini yaparken aynı zamanda arkadaşlarına, ailesine, çocuklarına zaman ayırabilir. Kadınlara sektörde görülebileceği ve öne çıkabileceği görevler verilebilir. Ve bence hem kadına hem erkeğe esnek doğum ve aile izinleri sunulmalı. Bu sayede sektör eminim ki daha çok kalkınacak, gelişecek ve daha da ileriye atılacaktır.


0 görüntüleme0 yorum