AVM'lerin Gelişimi ve Geleceği - İlk Bakış

Güncelleme tarihi: 22 Ağu

İnternetle birlikte gelişen dijital çağın bizlere sunduğu kolaylıklardan biri de alışveriştir. Aradığımız her şeyin basit ve ulaşılabilir olmasıyla birlikte hepimizin bildiği AVM kavramı yavaş yavaş değişmeye başlamaktadır.

Bu değişim ile birlikte artık nüfusun büyük bir çoğunluğu evinde konforla oturup alışverişini uzaktan yapmayı tercih etmekte, hızlanan dünyada trafiğe çıkıp vakit kaybetmek istememektedir. AVM’ler artık çekim merkezi olmaktan yavaş yavaş uzaklaşmaktadır.

AVM’lerin gelecekte hayatta kalmaları için bu değişime ayak uydurmaları ve kendilerine birer gelecek planı yapmaya başlamaları gereksinimi doğmaktadır. Değişen konjonktürde ortaya çıkan kültüre ve dijitalleşmeye ayak uydurmalıdır.

Yeni ortaya çıkan bu değişim ve adaptasyonlardan biri ise hibrit AVM konseptidir. Sanal gerçekliğin yaygınlaşması ve metaverse’in hayatımıza girmesiyle birlikte artık alışverişi sanal gerçekliğe kadar evrilmesini bekleyebiliriz, örnek olarak bir kıyafeti terzinizde size sunulan sanal gerçeklik gözlüğü ile tasarlayıp daha dikilmeden üzerinizde görebilecek, çocuğunuzu mini bir metaverse gezisiyle birlikle hep görmek istediği hayvanat bahçesine götürebileceksiniz. Hibrit AVM konsepti gündelik yaşamımızın içerisine sanal gerçekliği tamamen dahil etmek üzerine kurulu. Ericsson ConsumerLab tarafıdan hazırlanan bir raporda hibrit alışveriş merkezi konsepti ele alınmış ve 2030 yılında "Everyspace Plaza" isimli bir alışveriş merkezinde ki deneyimini ele almıştır.


Videoda bahsedilenler üzerine ileri okuma için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.
115 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör