#Çağımızın Sorunu: Reklamın Sahte Gerçekleri ve Gayrimenkul İlişkisi

Reklam araçları, sosyal medya platformları başta olmak üzere yolda yürürken, işe giderken veya herhangi bir yerde karşımıza süslü billboardlar ile pek çok formda karşımıza çıkar. Bu reklamlar ilgi çekici olmalıdır. Reklamlarda kullanılan tasarımlar bu düşünceye yöneliktir. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle beraber sosyal medya platformları gayrimenkulleri pazarlamanın en çok rastlanılan yollarından biri haline geldi. Yeni bir konut arayışında olan bireyler, arayışlarını sosyal medya aracılığı ile daha hızlı bir şekilde yapabilmekte. Gayrimenkul sektöründe her zaman pazarlama aşaması eğrinin önünde olmalı. Fakat bu reklamlar aldatıcı da olabilir. Göründüğü gibi bir çevreye sahip olmayan konutlar, yapılması planlanan projelere ait renderlar ile biten projelerin tezatlığı…

Endüstriyel sektörün bir ürünü olan reklam, sermaye, tüketici ve ürün ilişkisine dayalı gerçek anlamda kitlelerin alışkanlıkları, zaafları ve ihtiyaçları üzerinde hakimiyet kurabildiği oranda başarılı olabilen ve kitlelerin zihinlerini şekillendiren organize bir çabadır. Ne türden ürün reklamı olursa olsun felsefi açıdan reklam, gerçeklikleri ortaya sergileyerek ürünü tanıtmayı değil, sahte gerçeklikler üreterek söz konusu ürünleri tanıtmayı hedefler.

Peki sahte reklam nasıl işliyor?

Sahte reklamlar, fırsatçıların sunduğu konutlar çok cazip ve hemen kabul edilebilecek türden… Zira bu nedenle sahte ilan olarak adlandırılıyor. Toplum tabiriyle sözde ilanlar, sadece konutun içinden fotoğraflara yer veriyor. Nerede olduğu anlaşılmaması için kesinlikle konutun dışından fotoğraf paylaşılmıyor. Sıfır mobilyalı olan ve dekoratif bakımdan göz dolduran bu konutlar alıcıların gözlerini boyuyor. Aynı zamanda sahte renderlar ile yine toplum tabiriyle “topraktan satış” yapılarak söz konusu konutlar ya âtıl yani yarım bırakılıyor ya da satın alınan konutlar ve tamamlanan konutlar arasında gözle görülür ciddi farklılıklar alıcıların karşısına çıkıyor.

Reklamın sahte gerçekliğine ve bu göz alıcı sanal denkleme aldanmamak için konutlar iyi analiz edilmeli, şeffaf bir şekilde güvenilirlik sağlanmalı.


195 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör